Tansiyonu Ne Düşürür

Tansiyonu Ne Düşürür

Tansiyonu ne düşürür, tansiyon rahatsızlığı, zamanımızda en fazla rastlanan ve çok tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tansiyon hastalığı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar yüksek ve düşük tansiyondur. İki tansiyonunda belirtileri çoğunlukla aynıdır. Gözde kararma, baş dönmesi ve halsizlik olarak kendini gösterir. Yüksek tansiyonda bir de ensede oluşan ağrı ve mide bulantısı olur. Ayrıca yüksek tansiyon beyin, böbrek, göz ve kalp organlarına zarar verir. Bu tansiyonu doktor kontrolünde günlük ilaç alımıyla kontrol altında tutulur. Dengeli beslenme ile kan basıncı yani tansiyon kontrol edilebilir. Günlük hayatta tansiyonu ne düşürür derseniz tüketilen bazı sebze ve meyveler tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Tansiyonu ne düşürür?

Süt ürünleri; Kalsiyum açısından zengin içeriğe sahiptirler. Kalsiyum damar sağlığını korumak ve damar tıkanıklığını önlemek için gerekli olan bir mineraldir. Günlük olarak yoğurt, süt, peynir gibi ürünler yağsız yada az yağlı olarak tüketilebilir.

Sebzeler: Sağlığı korumak ve tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Sebzelerde potasyum, lif, magnezyum ve farklı mineralle ve vitaminler açısından zengindir. Haşlanmış ve çiğ sebze, yeşil yapraklı olanalar tansiyonu düşürmeye yardımcı olurlar. Brokoli, kabak, domates, ıspanak, patates gibi sebzeler tansiyonu düşürmek için yararlıdır.

Meyveler: Meyvelerde de vitamin, mineral ve lif bulunmaktadır. Tansiyonu düşürebilmek içinde muz, kavun, elma, şeftali ve turunçgillerden yararlanabilir.

Tam tahıllar: Arpa, kepekli ekmek, yulaf, esmer pirinç vücuttaki kan basıncını düşürür ve lif bakımından zengindirler. Beyaz un ve şeker gibi rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinler tüketilmelidir.

Kuru yemiş: Tansiyonu ne düşürür derseniz bu grubun içerisine badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler sağlık kaynağı olduğu gibi tansiyonu düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Balık: Protein kaynağı olduğu için tansiyonu düşürmek için önemli bir kaynak olmaktadır. Önemli olana proteinin hangi besin tarafından sağlandığıdır. Mezgit, ton balığı ve somon iyi birer protein kaynağıdır. Haftada 1-2 kez düzenli balık tüketerek kaliteli proteinler vücuda alınabilir. Düzenli bir şekilde balık tüketimi dışarıdan omega 3 yağ asidi ihtiyacını da karşılamak için yeterlidir.

Karpuz çekirdekleri: Karpuz çekirdeğinin içerisinde kan damarlarını genişleten cucubocitrin maddesi bulunur. Bu çekirdek böbrek fonksiyonlarını arttırır ve bu sayede kan basıncı seviyesini azaltır. Bir şeker kaşığı kurumuş karpuz çekirdeği tüketmek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Fakat bu tüketime uzun süre devam edilmemelidir. Sağlık açısından risk yaratabilir.

Kereviz: Kerevizin içeriğinde bulunan fitokimyasal tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu besin düzenli olarak tüketildiğinde tansiyon hastalığına yakalanma ihtimalini azaltabilir. Bir kase kereviz sapını tüketmek kan damarlarının sağlığını da korumaktadır.

Hindistan cevizi suyu: Yüksek tansiyon için oldukça faydalıdır. Hindistan cevizi suyu tansiyon dışında C vitamini kaynağı ve birçok hastalığa karşı koruyucudur.

Acı biber: Şiddetli olmayan tansiyonlar için acı biber tüketmek faydalıdır. Acı biber özellikle kanda toplanan trombositlerin oluşmasını engeller ve kan akışını düzene girmesini sağlamaktadır. Acı biberi yemeklerinize ekleyerek tüketilerek bu sebepten doğrudan tüketmenize gerek yoktur.

Brokoli: Bu bitki altı farklı tansiyon düşürücü madde içermektedir.


Soğan suyu: Soğan suyunun içerisinde bulunan guercetin maddesi sayesinde yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Tansiyon rahatsızlığı olan kişiler günde bir adet çiğ soğan tüketmelidir. Eğer tüketmin de zorlanıyor ise beraberinde bal da ekleyebilirler. Bir hafta boyunca bir bardak soğan suyuna biraz bal ekleyerek içilebilir.

Muz: Tansiyonu kontrol altında tutmak için muz tüketilebilir. Vücut için muzun etkisi potasyumu arttırır ve sodyumu azaltma etkisi yaratır. Günde 1-2 muz tüketimi yapılmalıdır.

Bitter çikolata: Bitter çikolata tüketmek tansiyon için oldukça yararlıdır. Bunun sebebi özellikle kalp sağlığına çok faydası olan flavonoidlerin bulunmasıdır. Özellikle uzmanlar sütlü çikolata yerine az ölçülerde bitter çikolata yemenizi tavsiye etmektedir.

Limon: Limon bitkisi kan basıncını azaltır ve kan damar sağlığını korur. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını korumaktadır. Sabahları bir bardak suyun içerisine limon sıkılarak içildiğinde tansiyonu dengelemektedir.

Sarımsak: Sarımsak bitkisinin içerisinde bulunan alisin bileşeni yüksek tansiyonun düşmesine yardım etmektedir. Sarımsağın bu yararı klinik olarak da kanıtlanmıştır. Gün içerisinde 1 veya 2 diş sarımsak tüketmek faydalı olmaktadır. Sarımsağın kokusundan dolayı çiğ tüketilemiyor ise yemeklerin içerisine ekleyerekde veya cacık, sarımsaklı yoğurt olarak da tüketilebilir.

Mercan köşk: Kekiğin tadını andıran bir bitki türüdür. İçerisinde karvakrol maddesi mevcuttur. Bu sayede tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Havuç: Havuç sekiz farklı tansiyon düşürücü bileşiği içerir.

Kakule: Zencefil grubuna dahil olan kakule düzenli olarak 3 ay tüketildiğinde yüksek tansiyonu kontrol altında tutmaktadır.

Semizotu: Vücuttaki magnezyum eksikliği de yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Semizotu magnezyum açısından oldukça zengin bir bitki türüdür. Magnezyum kaynağı olarak da baklagiller ve işlenmemiş tahıllarda yer almaktadır.

Zeytin: Zeytin ve zeytin yağı tansiyonun düşmesi için yararlıdır. Ayrıca tansiyon dışında başka birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Alıç bitkisi: Araştırmalar sonucunda tansiyonu ne düşürür diye sorulduğunda alıç bitkisi de cevap olarak bu cevabın içerisine girmektedir. Alıç bitkisi diyabet hastaları ve tansiyonun düşmesine de yardımcı olan bir bitkidir.Son Güncelleme : 02.11.2018 09:14:07
Tansiyonu Ne Düşürür ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Tansiyonu Ne Düşürür Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Tansiyonu Ne Düşürür"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir
Yüksek tansiyon, pek çok ülkede yaygın olarak görülen ve önlenmesi mümkün olan rahatsızlıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Çeşitli beslenme programları ile kan basıncı kontrol altına alınırken, yüksek tansiyonu tetikleyen böbrek, kalp ve beyin...
Yüksek Tansiyonda Beslenme
Yüksek Tansiyonda Beslenme
Yüksek tansiyonda beslenme, konusu yüksek tansiyon en çok kimlerde görülür konusuna göz attıktan sonra daha rahat incelenebilecek bir konudur. Yüksek tansiyon riskini arttıran faktörler,Yaş : Yüksek tansiyon görülme oranı ilerleyen yaşlarda artar. Ci...
Yüksek Tansiyonun Zararları
Yüksek Tansiyonun Zararları
Yüksek tansiyonun zararları, yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarındaki gerekli olan kan basıncının normalden çok fazla olmasıdır. Bu rahatsızlık ülkemizde her dört kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Yüksek tansiyon tedav...
Yüksek Tansiyon Nedir ?
Yüksek Tansiyon Nedir ?
Yüksek tansiyon nedir, kan basıncının fazla yükselmesi nedeniyle ortaya çıkan, donuk baş ağrısı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, burun kanaması, kulak çınlaması gibi şikayetlere yol açabilen, bazı durumlarda herhangi bir şikayete sebep olmayan bir sağlık ...
Tansiyon Yükselmesi
Tansiyon Yükselmesi
Tansiyon Yükselmesi, Dolaşım sistemindeki kan basıncının tersi olan durumlarda kan basıncın bu şekillerde tansiyonun yükselme seviyesine çıkmaktadır. Psikolojik nedenlerle buna bağlı kan damarlarının duvarındaki minik kas sistemindeki kısalmalar yaşa...
Tansiyon Değerleri
Tansiyon Değerleri
Tansiyon değerleri, kalbin kanı vücuda pompaladığı ve kanın tekrar kalbe çekildiği durumlarda damarlara yapılan basıncın ölçülmesi sonucunda elde edilir. Tansiyon, bir diğer adıyla kan basıncı, insan için hayati derecede önemli olup, bu değerlerin sa...
Tansiyon Hastalığı
Tansiyon Hastalığı
Tansiyon hastalığı; kalbin vücuda kanı dağıtmak için uyguladığı güçtür. Sol kalbin vücuda kanı atarken uyguladığı güce birinci ya da büyük tansiyon adı verilir. Kalbin sağladığı kan akımı durduktan sonra damarda oluşan durgun basınca ise ikinci ya da...
16 9 Tansiyon
16 9 Tansiyon
16 9 Tansiyon, kanın damarlarda akışı sırasında meydana gelen basıncının artmasıdır. Kan basıncı arttığında, damar duvarlarına binen yükte fazlalaşır ve bu durum uzun zaman içerisinde devam ettiği sürece damarlar zarar görmeye başlar ve kalp hastalık...
Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri
Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri
Tansiyon ilaçlarının yan etkileri, tansiyonu düzenlemek amacıyla çoğu tür ilaç kullanılır. En çok sarfedilen türlerden bazıları diüretikler ve beta blokerlerdir. Diüretikler, yüksek tansiyona yol açan kanınızdaki çok suyu ve tuzu atar.Tansiyon ilaçla...
Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir
Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir
Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir, bireyin kan basıncının olması gereken değerlerin normalin altına inmesi düşük tansiyon olarak kabul edilir. İlk algılamada küçük bir sağlık problemi olarak düşünülse de düşük tansiyon sağlık açısından oldukça tehlikel...
Tansiyon Hapı
Tansiyon Hapı
Tansiyon Nedir, Atardamarlar içerisindeki kanın damar çeperlerine yaptığı basınca "Tansiyon" denir. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında küçük tansiyon gerçekleşir. Tansiyonu dengelemek için tansiyon hapı kullanılır. ...
Kulak Tansiyonu
Kulak Tansiyonu
Kulak Tansiyonu, Tıp dilinde meniere olan kulak tansiyonu, iç kulakta bulunmakta olan dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın artmasıyla oluşan rahatsızlıktır. Ataklar halinde baş dönmeleri meydana gelir. İç kulaktaki sıvı neden artar? bu belli de...

 

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir
Yüksek Tansiyonda Beslenme
Yüksek Tansiyonun Zararları
Yüksek Tansiyon Nedir ?
Tansiyon Yükselmesi
Tansiyon Değerleri
Tansiyon Hastalığı
16 9 Tansiyon
Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri
Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir
Tansiyon Hapı
Kulak Tansiyonu
Tansiyon Belirtileri
Tansiyon 10 6
Göz Tansiyonu Kaç Olmalı
Küçük Tansiyon Kaç Olmalı
Gizli Tansiyon
Çınar Yaprağı Tansiyonu Yükseltirmi
Küçük Tansiyon Neden Düşer
Küçük Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir
Düşük Tansiyon
Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir
Tansiyon Baş Ağrısı Yaparmı
Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü
Göz Tansiyonu Ameliyatı
Tansiyon Ne Demek
Nabız Ve Tansiyon
Tansiyon Neden Düşer
Ceviz Ve Tansiyon
Düşük Tansiyon Belirtileri
Popüler İçerik
Tansiyon Belirtileri
Tansiyon Belirtileri
Tansiyon belirtileri, aslında insanlarda birçok zaman kişiden kişiye değişen etkiler göstermektedir. Fakat yine de birçok hastalıkta olduğu gibi bu ha...
Tansiyon 10 6
Tansiyon 10 6
Tansiyon 10 6, Tansiyonun genel olarak normal seviyesi 120/80 mmHg veya 12/8 olarak bilinir. Elbette bu değerler bireyin fizyolojik yapısı ve çevresel...
Göz Tansiyonu Kaç Olmalı
Göz Tansiyonu Kaç Olmalı
Göz tansiyonu kaç olmalı, Göz ile beyin arasında görmeyi sağlayan sinirler bulunmaktadır. Göz tansiyonu yani göz içi basıncı yükseldiği zaman görmeyi ...
Küçük Tansiyon Kaç Olmalı
Küçük Tansiyon Kaç Olmalı
Küçük tansiyon kaç olmalı sorusu kişinin yaşına göre değişmekle birlikte öncelikle tansiyon nedir ? sorusunun cevabına bakalım.Tansiyon kan basıncıdır...
Gizli Tansiyon
Gizli Tansiyon
Gizli Tansiyon, Maskeli Hipertansiyon olarak da adlandırılan, tansiyonun ölçümler sırasında normal değerlerde görünürken detaylı tetkikler sonrasında ...
Çınar Yaprağı Tansiyonu Yükseltirmi
Çınar Yaprağı Tansiyonu Yükseltirmi
Çınar yaprağı tansiyonu yükseltirmi: Çınar ağacı yaprağı yararlarından dolayı son yıllarda farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaya başl...
Küçük Tansiyon Neden Düşer
Küçük Tansiyon Neden Düşer
Küçük Tansiyon Neden Düşer, Küçük tansiyon düşüklüğü, aynı büyük tansiyonun düşmesinde olduğu şekilde zararlı etkiler meydana getirebilmektedir. Kan ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir
Yüksek Tansiyonda Beslenme
Yüksek Tansiyonun Zararları
Yüksek Tansiyon Nedir ?
Tansiyon Yükselmesi
Gençlerde Tansiyon
Yüksek Tansiyonun Sebebi Nedir
Çok Çok Hızlı Atıyor
Hamilelikde Yüksek Tansiyon
Yuksek Tansıyon İçin Ne Yapabilirim
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Gençlerde Tansiyon
Yüksek Tansiyonun Sebebi Nedir
Çok Çok Hızlı Atıyor
Hamilelikde Yüksek Tansiyon
Yuksek Tansıyon İçin Ne Yapabilirim
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019